Vārda futbols lietošana

stock-photo-football-concept-in-word-tag-cloud-on-white-background-99280214

Vārds futbols ir viens no daudziem vārdiem kā latviešu tā arī citās valodās, kuru ir iespējams attiecināt uz vairākām dažādām lietām, tādēļ ir vērts noskaidrot, kā tiek lietots vārds futbols un ko tas var nozīmēt.

Nav pilnīgas vienprātības par to, kā īstenībā ir cēlie vārds futbols. Viens variants par vārda futbols izcelšanos no etimoloģijas viedokļa ir, ka tas ir cēlies no darbības, kad ar kāju tiek iesists bumbai, jo no angļu valodas tulkojot šo salikteni, vārds foot nozīmē kāja, bet vārds ball – bumba. Alternatīvais uzskats par to, kā ir cēlies vārds futbols ir, ka tas īstenībā ir kā reference viduslaiku Eiropā sastopamām spēlēm, kuras tika spēlētas stāvot kājās (on foot). Bet diemžēl nevienam no šiem vārda futbols izcelsmes skaidrojumiem nav pierādījumu.

Pats vārds futbols visbiežāk tiek asociēts ar futbola spēli, kurā pa laukumu tiek dzenāta apaļa bumba. Amerikāņi šo sporta veidu sauc par socker, bet Latvijā un daudz kur citur to dēvē par futbolu.

Amerikas Savienotajās Valstīs ar vārdu futbols saprot spēli, kurā laukumā ir iegarenas formas bumba. Citur Eiropā un Pasaulē šo spēli sauc vai nu par Amerikāņu futbolu vai Regbiju, taču ASV to sauc vienkārši par futbolu, kā ne kā šis sporta veids ir izveidojies tieši Amerikas Savienotajās Valstīs.

Vēl, piemēram, Austrālijā ar vārdu futbols cilvēki var saprast arī futbolu, kurš tiek spēlēts pēc Austrālijā izveidotiem noteikumiem. Kā arī, protams, ar to var saprast arī regbiju un parasto futbolu. Šīs viena vārda daudzās nozīmes var radīt pārpratumus, tādēļ, piemēram, Austrālijā visbiežāk kopā ar vārdu futbols tiek lietots vēl kāds vārds, lai kodētu sporta veidu, par kuru tiek runāts, piemēram, austrālieši saka regbija futbols, Austrāliešu futbols vai vienkārši futbols.

Arī Kanādā, kā jau angliski runājošā valstī, ar vārdu futbols var saprast vairākas lietas. Visbiežāk Kanādā ar vārdu futbols apzīmē regbiju jeb Amerikāņu futbolu, bet, lai apzīmētu parasto futbolu kanādieši lieto vārdu soccer, tāpat kā amerikāņi.

Bet interesanti ir ar vārdu futbols Īrijā un Lielbritānijā. Šajās divās valstīt, lai gan visbiežāk, sakot futbols, tiek domāts parastais futbols, tas var nozīmēt arī Amerikāņu futbolu vai vēl trešo futbola veidu – Gaelisko futbolu, kurš varētu teikt, ka ir Īrijā izveidojies futbola paveids, kurā bumba tiek pārvietota nevis ar kājām, to sperot, bet gan ar rokām.

Tādas nu ir viena vienīga vārda futbols daudzās nozīmes, kuras atšķiras katrā vietā, tādēļ iesaku, īpaši angliski runājošās valstīt, sakot vārdu futbols, piemetināt to, par kuru sporta veidu iet runa – regbiju, parasto vai pat Gaeliskais futbols.