Kas ir Futbols?

Futbols ir iespējams vispopulārākais sporta veids pasaulē un to profesionāli, amatieru līmenī vai vienkārši māju pagalmos spēlē ļoti daudz cilvēku, tādēļ var droši teikt, ka tā nav vienīgi spēle, tas ir brīvā laika pavadīšanas veids. Futbols ir komandu sporta veids. Parasti futbola spēles laikā uz laukuma atrodas divas komandas, katrā komandā pa 11 spēlētājiem. Futbolu spēlē ar futbolbumbu. Futbola laukuma ir taisnstūrveida zālāja vai mākslīgā zāliena laukums ar vieniem
vārtiem vienā laukuma malā, bet otriem  – pretējā malā. Katras futbola spēles mērķis ir gūt pēc iespējas vairāk punktus, raidot futbola bumbu pretinieka vārtos. Spēles laikā nevienam spēlētājam, izņemot vārtsargu, nav atļauts pieskarties bumbai ar rokām vai plaukstām, tāpēc spēlētājiem tā ir jāpārvieto pa laukumu ar kājas spēriena palīdzību, konkrētāk tieši pēdas daļu.
Vienīgais brīdis, kad pārējiem 10 katras komandas spēlētājiem ir atļauts aizskart bumbu ar rokām ir, ja tā tiek izraidīta no laukuma sānu malas jeb auta vai pēc tam, kad tiesnesis jau ir konstatējis kādu pārkāpumu un licis kādam spēlētājam nolikt bumbu soda sitiena izpildīšanas vietā.

Par futbola spēles uzvarētāju tiek atzīta tā komanda, kura līdz spēles beigām – spēle tiek dalīta 2 periodos pa 45 minūtēm katrā, kuriem pa vidu ir 15 minūšu pārtraukums – ir ieraidījusi bumbu pretinieka vārtos visbiežāk. Ja rezultāts spēles beigās ir neizšķirs, seko vai nu pagarinājums, vai 11 metru soda sitienu sērija. Tas, kura no šīm iespējām seko pēc neizšķirtas spēles, ir atkarīgs no tā, kāds ir konkrētā turnīra nolikums.

Katru futbola spēli tiesā viens pārraugtiesnesis un divi viņa palīgi, kuri nodrošina, ka spēle notiek godīgi, un ka katrs pārkāpums tiek attiecīgi sodīts. Futbola spēle laikā ir iespējams divu veidu sods – dzeltenā kartīte, kura nozīmē brīdinājumu, bet otrreiz paceltā kartīte vienā spēlē noved pie sarkanās kartītes pacelšanas – noraidījuma no laukuma.

Standarta futbola laukums, kura izmērus ir noteikusi Starptautiskā Futbola Asociācijas valde (IFAB), ir 105 m garš un 68 m plats. Garākās robežu līnijas ir laukuma malu līnijas, taču īsākās – vārtu līnijas, jo uz tām tiek novietoti vārti.