Futbola vēsture

Spēle, kurā tiek spēlēta bumba ar kājas spēriena palīdzību ir pieminēta daudzu vēstures posmu un reģionu vēsturē. Iespējas, vissenākās liecības par šādas spēles esamību nāk ko Ķīnas, kur 2. un 3. gadsimtā pirms mūsu ēras pastāvēja cudžu spēle. Arī Senās Romas un Senās Grieķijas vēsturē parādās dažādas spēles, kuras tiek spēlētas ar bumbu un dažas no tām iekļauj mūsdienu futbola priekšnoteikumu, bumbas speršanu ar kājām.

Laikam ejot arvien vairāk reģionu vēsturē parādās futbolam līdzīga spēle, piemēram, Grenlandē, Japānā un citur. Viduslaiku Eiropā jau bija attīstījušies dažādi futbola veidi, Īpaši Lielbritānijas teritorijās, jo no tām ir liecības jau no 9. gadsimta par futbolam līdzīgu spēli.

Pirmais detalizētais ieraksts, kurā ir aprakstīta spēle, kas gandrīz pilnībā atbilst mūsdienu
futbola spēlei, nāk no 12. gadsimta, kurā kāds rakstnieks aprakstīja Londonas jaunieši aktivitātes. To gan tad vēl dēvēja vienkārši par bumbas spēlēšanu. Ap 14. gadsimtu rakstos jau parādās vārds futbols un futbola spēle. Ap šo laiku arī parādījās pirmie aizliegumi, kuri aizliedza spēlēt futbolu un šādi aizliekumi tika izdoti vairākās valstīts turpmākajos gadsimtos. Par pamatu
šādiem aizliegumiem kalpoja tas, ka futbola spēlēšana radīja lielu troksni un kņadu pilsētās. Ap 15. gadsimtu futbols jau tika spēlēts arī Francijā un Skotijā, kur arī tika uz neilgu laiku izdots futbola spēlēšanas aizliegums.

Futbola kā spēles uzplaukums sekoja pēc tam, kad ap 16. gadsimtu tika nodibinātas publiskās
skolas Anglijā, jo  futbolu spēlēja puiši, kuri mācījās šajās skolās. Vēlāk jau tā vietā, lai aizliegtu futbolu, tas tika atbalstīts un pat tika iedrošināts skolēniem spēlēt futbolu un sāka organizēt futbola komandas un oficiālas spēles.

Angļu publiskās skolas arī bija tās, kuras pirmās definēja futbola spēles ap 18. gadsimtu. Drīz pēc tam arī izveidojās pirmie futbola klubi. Bet mūsdienu futbola spēles noteikumi definēti tika tikai 19. gadsimta vidū, jo bija nepieciešams standartizēt daudzos futbola paveidus, kurus skolēni spēlēja Anglijas skolās. Un pirmā futbola asociācija tika nodibināta 1863. gadā Londonā. Bet pirmā starptautiskā futbola asociācija (FIFA) tika nodibināta 1904. gadā Parīzē.