Futbola bumba un tās vēsture

futbola bumbaLai spēlētu futbolu ir nepieciešama arī futbola bumba, tādēļ ir noteikti arī speciāli parametri, kādai šai bumbai ir jābūt, lai ar to varētu spēlēt ik vienā līgā.

Futbola bumbas formu, izmēru, svaru un materiālu nosaka Starptautiskās Futbola Asociācijas Valdes futbola spēles likumu 2. pants. Kā arī papildus likumus un specifikācijas ir noteikusi arī Starptautiskā futbola asociācijas federācija (FIFA), šajos likumos ir vairāk precizēts kāda bumba tiek izmantota katrās sacensībās un katrā līgā.

Pirmās futbola bumbas tika veidotas no dzīvnieku pūšļiem vai vēderiem, kuras gan nebija ļoti parocīgas, jo šādas bumbas ātri plīsa. Viduslaikos futbola bumbas apvalks tika veidots no ādas, bet tā tika pildīta ar korķa skaidām. Taču arī šādas bumbas ātri plīsa, īpaši, ja pa to tika spēcīgāk iesists.  Tikai 19. gadsimtā tika izgudrota mūsdienu futbola bumbai līdzīga bumba. 1863. gadā tika uzrakstītas pirmās specifikācijas, tad pāris gadus vēlāk 1872. gadā šīs specifikācijas tika pārskatītas  un Futbola Asociācija apstiprināja savus pirmos noteikumus par futbola bumbu, kuri līdz šim brīdim ir maz mainījušies.

Futbola bumbai ir lodveida forma. Tā sastāv no divpadsmit regulāriem piecstūriem un divpadsmit regulāriem sešstūriem, kas ir sakārtoti īpašā secībā. Šāda futbola bumbas uzbūvi izveidoja amerikāņu arhitekts Ričards Bukminsters Fullers. Šie piecstūru un sešstūru paneļi kopā ir savienoti ar šuvēm. Futbola bumbas iekšpuse ir veidota no lateksa kameras, kas nodrošina to, ka šo futbola bumbu ir iespējams piepumpēt.

Futbola bumbas regulārais izmērs ir 22 cm diametrā – šāda bumba tiek dēvēta par 5. izmēra futbola bumbu. Šīs bumbas apkārtmēram ir jābūt 68 līdz 70 centimetri.

Agrāk futbola bumbas tika izgatavotas lokāli, vietā, kur notika konkrētās sacensības. Bet tagad 40 procenti no visām futbola bumbām ir izgatavotas Sialkotā Pakistānā. Viens no lielākajām un populārākajām futbola bumbu izgatavotājfirmām ir Adidas.